Narodowa w formie

LOGO

Biorąc pod uwagę pewne zaistniałe ostatnio okoliczności przyrody, mam kilka propozycji zmian, które należy jak najszybciej wprowadzić w polskiej architekturze:

1. Architektura narodowa w formie.

Nowa polska architektura powinna być narodowa w formie. Ponieważ czasu jest mało, bo na wprowadzenie zmian w prawie i powołanie odpowiednich komisji  jest zwyczajowo jedna noc (dobrze, że to listopad i noce długie), należy skorzystać z doskonałych, przetestowanych wzorców  z przełomu lat 40. i 50.

2. Tylko nie renesans!

W nowej architekturze narodowej w formie wskazane byłoby nawiązanie do polskiego baroku, a nie renesansu, bo ten renesans jakiś taki nadmiernie homocentryczny, a na homo, jak wiadomo, miejsca w naszej kulturze nie ma.

3. Zamówienia publiczne.

Koniecznie należy zmienić „Ustawę o zamowieniach publicznych”. W konkursach i przetargach powinni brać udział wyłącznie polscy architekci, z listy opisanej w punkcie 4. Jakiś Barozzi czy Veiga nie będą nam reprezentowali na świecie polskiej architektury. Jeszcze by nam coś chcieli projektować Libeskind czy Hadid!

4. Lista certyfikowanych architektów.

Należy rozwiązać Izbę Architektów i stworzyć nowe struktury. W tych starych na pewno było jakieś złodziejstwo. Na nowych listach certyfikowanych architektów znajdą się również absolwenci szkół zawodowych o profilu budowlanym. Wykształciuchom mówimy zdecydowane nie!

5. Prawo wykonywania zawodu.

Do wykonywania zawodu architekta dopuszczone będą wyłącznie osoby o polskich nazwiskach. Ponadto z podręczników historii architektury należy usunąć wszystkich Tylmanów z Gameren czy Dominików Merlinich – to przecież nie imigranci tworzyli nasze dziedzictwo.

6. Media.

Czasopismom branżowym będzie wolno pisać wyłącznie o polskiej architekturze. Tylko dobrze pisać, ma się rozumieć.  „Archivolta” będzie musiała zmienić nazwę na „Archiwolta”.

7. Architektura moralna.

W projektach architektonicznych szczególną uwagę należy zwrócić na takie miejsca jak sauny czy przebieralnie. Każda nagość to pornografia i nie wolno jej pokazywać.

8. Obiekty kultury.

Potrzebujemy nowych budynków teatralnych, znacznie większych niż dotychczasowe. W obecnych inscenizacje historycznych bitew, w których zwyciężyła Polska, nie będą wyglądały dość monumentalnie.

9. Mieszkalnictwo.

Należy wspierać suburbanizację. Polak nie kura z fermy i nie będzie mieszkać w bloku. Poza tym tylko dom pod miastem da się zbudować za obiecane 3000PLN/m2. Domy mają być duże i broń Boże energooszczędne! „Zastaw się, a postaw się” jest przecież zgodne z naszą tradycją narodową.

10. Dom polski.

Należy ocenzurować wszystkie dostępne obecnie katalogi domów typowych i zakazać rozpowszechniania projektów, które nie nawiązują bezpośrednio do szlacheckich dworków. Proponowana jest rządowa dotacja po 500PLN na każdą kolumienkę.

 

Reklamy

9 thoughts on “Narodowa w formie

 1. izpyz pisze:

  Świetne.

 2. JK pisze:

  Trafne podsumowanie „rewolucyjki”.

 3. robert skitek pisze:

  Archiwolta? Wolta? Zdelegalizować!

 4. Assayek pisze:

  Brawo za odwagę i jasne oko! Spod ciemnej czupryny… 😉 Z reguły nie komentuję, ale taki tekst muszę docenić i wielkimi literkami POdpisać się POd. :] I nie, nie! Wcale nie jestem przeciw, zwyczajnie PISzę co myślę i chciałbym tak zawsze, póki jeszcze mi wolno… 😐

 5. Uważaj bo jeszcze ktos z PiSu lub od Kukiza to przeczyta i zainspiruje się! 🙂

 6. Kirgiski.pl pisze:

  A kolumienka to nie grecka przypadkiem? Lepiej uważać… bo a nuż to jakaś piąta kolumienka?

 7. Uśmiałam się :-)……a potem zesmutniałam 😦

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: