Co za wiedźmowaty tekst!

Zaha

Kobiety w moim biurze są bardzo pracowite i rzetelne […] Ale architektura wymaga ciągłości. Przypuszczam, że w innych zawodach jest tak samo. Może kiedy kobiety biorą wolne ‚to do things’ – chociaż nie zapominają, jak rysować – powrót jest trudny.

Tak powiedziała Zaha H. w wywiadzie dla Architects Journal, którego udzieliła tuż po ogłoszeniu, że to właśnie na jej piersi zawiśnie złoty medal RIBA. Po raz pierwszy na stuprocentowo damskiej piersi, bo dotychczas panie dostawały to wyróżnienie wyłącznie w zespole. Tak powiedziała Zaha H., a mną zatrzęsło i przysłowiowy scyzoryk otworzył mi się w kieszeni.’To do things’ – takiego określenia na urlop macierzyński jeszcze nie słyszałam. Pal licho aferę związaną z tokijskim stadionem. Pal licho wywiad w Radio 4, gdy urażona pytaniem o liczbę robotników-imigrantów, którzy zginęli na budowie stadionu w Katarze, wyszła trzaskając drzwiami. Następnego dnia radio opublikowało sprostowanie i przeprosiny, bojąc się pozwu o zniesławienie, bo złota medalistka złożyła już jeden przeciwko innej instytucji kilka miesięcy temu. Ale rzucać takimi wiedźmowatymi, antyfeministycznymi tekstami?

Lata pracy tylu kobiet, żeby udowodnić światu, że my też możemy być dobrymi architektami. Przebijanie się przez szklany sufit. Udawanie miłych i rzeczowych podczas spotkań na budowie, gdy PMS sprawia, że mamy ochotę rozszarpać całą ekipę. Praca 24/7, bo przecież żeby udowodnić, że jesteśmy równe facetom, musimy być od nich dużo lepsze. Znoszenie seksistowskich żarcików obleśnych inżynierków. I te tuby nieszczęsne. A kiedy w końcu kobieta-architekt dostaje nagrodę, do tej pory przyznawaną prawie wyłącznie facetom, to obraża taką wypowiedzią panie architekt, które pomimo miliona przeszkód dokonują niemożliwego i godzą pracę z macierzyństwem.

Przecież damskie piersi nadają się i do karmienia, i do wieszania na nich medali, prawda?

[fotokolaż: Monika Arczyńska]

Reklamy

2 thoughts on “Co za wiedźmowaty tekst!

  1. Prawda! 🙂 Ja właśnie ze względu na tę wizję przebijania się przez szklany sufit skręciłam z architektury w stronę wnętrz i pewnie tam pozostanę – bo chociaż zawsze chciałam być architektem jestem pewna, że będę szczęśliwsza i spokojniejsza pracując przy projektowaniu wnętrz.

  2. […] nie dość, że wyglądała wiedźmowato, to jeszcze zdarzało się jej puszczać wiedźmowate teksty, nie wypada, bo przecież o zmarłych powinno się mówić albo dobrze, albo […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: