Centymetr do Modulora

Marsylia

Chociaż w Wielkiej Brytanii i Irlandii w przemyśle już od lat obowiązuje system metryczny, w sferach bardziej „życiowych” niż zawodowych nadal zwyczajowo używa się systemu imperialnego. Mimo że przywyczaiłam się szybko do pintów piwa i funtów masła, nawet nie pomyślałabym o przeliczeniu własnej wagi na „stonesy”. Wiem za to dokładnie, ile mam wzrostu w stopach, a dowiedziałam się tego w pracowni w dość śmiesznych, ale jak najbardziej architektonicznych okolicznościach.

Wiadomo, jak wygląda większość zdjęć budynków: nie ma na nich ludzi. Kiedy oddano do użytkowania zaprojektowany przez nasze biuro Urząd Hrabstwa Kildare, w pracowni postanowiono, że oprócz typowych opustoszałych zdjęć zostaną zamówione fotografie z ludźmi. Ale nie z urzędnikami, tylko… modelkami. Wybrano jedną z londyńskich agencji, z którą związane są „topowe” brytyjskie modelki i zaczęła się akcja przebierania w dziewczynach. Oprócz zdjęć na stronach agencji zawsze podawane są wymiary i wzrost. Aby wyobrazić sobie, ile to np. pięć stóp i dziewięć cali, zaczęto wykorzystywać mnie – najwyższą architekt w biurze – jako punkt (czy też raczej odcinek) odniesienia. I tak się właśnie dowiedziałam, że mam sześć stóp wzrostu bez jednego centymetra.

Szkoda, że nie dokładnie sześć, bo to dopiero byłby architektoniczny wzrost! Dokładnie taki, jak przyjęty dla Modulora, opracowanego w latach 40. przez Le Corbusiera systemu miar i proporcji. Miał być w założeniu uniwersalny i przydatny do stosowania w architekturze, wzornictwie i przemyśle, ale wybór takiego, a nie innego wymiaru nie miał zbyt wielkiego związku z ergonomią. Kto wówczas miał aż 183 centymetry wzrostu? Chyba tylko przystojniacy z brytyjskich powieści detektywistycznych, w których zaczytywał się Le Corbusier. Aż trudno w to uwierzyć, ale podobno to właśnie oni stanowili inspirację dla przyjęcia sześciu stop dla Modulora… Pierwotna wersja systemu oparta była na nieco niższym wzroście, ale podejrzewam, że do zmiany skłonili architekta nie tyle wysocy brytyjscy detektywi, co magia okrągłej liczby, na dodatek takiej, która podzielona przez dwa i trzy daje liczby całkowite.

Ciekawe, ile wzrostu miał sam Corbu. Na zdjęciach wygląda na niewysokiego i chuderlawego, zwłaszcza, gdy pozował z kobietami swojego życia, których miewał po kilka jednocześnie. W kwestiach męsko-damskich miał specyficzne preferencje i fascynowały go dość konkretne gabarytowo panie. Na przykład takie (żona) albo takie (wieloletnia kochanka). A jeśli już drobniejsze, to tak egzotyczne i energiczne, jak Josephine Baker, z którą miał podobno romans na statku płynącym do boskiego Buenos. Ile w tym prawdy, a ile plotek, trudno powiedzieć, ale nie ten temat interesuje mnie w tej chwili najbardziej. Chcę wiedzieć coś innego – jak urosnąć ten brakujący centymetr???

[fot. Łukasz Pancewicz]

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: